Aké zdravotné benefity prináša sauna?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia: 8:00-16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu
dorucenie-v-ramci-sr-a-cr

Doručenie v rámci SR a ČR

Tovar vám doručíme nielen v rámci celého Slovenska, ale aj do Českej republiky.


dorucenie-v-ramci-sr-a-cr

Garancia najnižších cien

Nie sme veľká firma s množstvom zamestnancov, preto vám vieme zaručiť naozaj výhodné ceny. Ak ste niekde našli výhodnejšiu ponuku, ozvite sa nám, pripravíme ešte lepšiu.


dorucenie-v-ramci-sr-a-cr

Vlastná doprava grátis

Pri objednávke drahších tovarov Vám ich dovezieme vlastnou dopravou, aby sme zaručili vašu maximálnu spokojnosť.

U nás nakupujete bez obáv:


doveryhodna-firma-certifikat
Tento e-shop je certifikovaný.
najnakup-certifikat
overeny-shop-certifikat
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. 9 benefitov pravidelného saunovania
18.02.2022

9 benefitov pravidelného saunovania

V súčasnosti sa sauny stali každodennou súčasťou mnohých kultúr. Ešte pred tým, ako sa stala známou vďaka jej blahodarným účinkom na náš organizmus, slúžila jednoducho na ohriatie sa pred krutými mrazmi. Za jej vznik vďačíme severským krajinám, preto sú nám najznámejšie práve fínske sauny.Menej známe sú už švédske batsu, kórejské jjimjilbangs či japonské sento. Známe variácie suchej a parnej sauny, ako aj najnovšie infrasauny ponúkajúce mnoho zdravotných benefitov, a to už po niekoľkých minútach denného užívania. Sauna poskytuje nášmu telu mnoho výhod, o ktorých sa v texte dočítate viac.

 

 

9 Hlavných benefitov saunovania:

 • 1. Spomalenie starnutia

V dnešnej dobe máme k dispozícii mnoho prípravkov proti starnuti, avšak na čo mnohí zabúdajú je pravidelné saunovanie. Jedným z benefitov pravidelného používania sáun je totiž aj zvýšené prekrvenie kože, ktoré spomaľuje proces starnutia. Zvýšené teplo má pozitívny vplyv na vaše mitochondrie - vyskytujúce
sa v eukaryotických bunkách, ktorých základnou funkciou je produkcia energie
pre organizmus, a teda v jednoduchosti pomáha nášmu telu prirodzene produkovať viac energie a zostať fit.

 • 2. Zníženie rizika ochorenia srdca

Pravidelným saunovaním (4 až 7 krát do týždňa)
sa znižuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. Toto tvrdenie potvrdzuje aj štúdia z roku 2018, ktorá tvrdí, že riziko úmrtia sa pravidelným využívaním sany znižuje až o 58%. Ak je vašim cieľom zníženie tlaku, tak je využívanie sauny pre vás ten správny krok. Teplo sauny pomáha rozšíreniu ciev, zlepšuje krvný obeh, čo má za následok zníženie krvného tlaku.  

 • 3. Detoxikácia organizmu

Aj ľudia, ktorí sa naozaj poctivo starajú o svoje zdravie sú vystavení toxickým kovom z rôznych zdrojov prostredia v ktorom žijeme. Každý z nás má v tele toxíny, ktoré nevieme ovplyvniť, a práve periodicitným saunovaním pomáhame vylučovaniu týchto toxínov, ako sú arzén, kadmium, olovo a ortuť.  Saunové teplo pomáha zvyšovaniu proteínu tepelného šoku, čím nastáva stimulácia buniek prezentujúcich antigén spolu s uvoľňovaním cytokínov, čím stimuluj prirodzený imunitný systém tela.

 • 4. Lepšia pamäť

Benefitom sauny nie je len mladistvý vzhľad nášho tela ale aj nášho mozgu. Častým saunovaním dochádza aj k aktivácii rastu nových mozgových buniek, a nielen to, okrem toho sa lepšie udržiavajú už existujúce bunky, zlepšuje sa ich neuroplasticita – proces na vytváranie nových nervových spojení.

 • 5. Podpora športového výkonu

Mnohým vrcholovým športovcom sú účinky sauny na ich športový výkon známe. Saunovanie
po tréningu považujú za samozrejmosť. Možno sa sami pýtate, aký to ma pre nich okrem relaxácie význam. Využívanie sauny má famózny účinok na zlepšenie prietoku krvi, a tak posiela viac krvi do srdca, čo vedie k zvýšeniu objemu plazmy a červených krviniek. Celý tento proces dodáva viac kyslíka do celého tela, čoho dôsledkom je podpora športového výkonu.  Okrem toho nastáva zlepšenie funkcie a regenerácie svalov, keďže čím viac krvi a kyslíka sa dodáva do celého tela, nastáva zväčšenie svalov a teda sa redukuje ich rozpad.

 • 6. Psychická pohoda

Aj napriek tomu, že naše fyzické zdravie je naozaj dôležité, nesmieme zabudnúť na to,
že jedným z najdôležitejších faktorov dlhého a zdravého života je práve naše mentálne zdravie. Často zabúdame na zdravie našej mysle. Zlepšenie nášho duševného zdravia nám dokáže poskytnúť práve sauna. Uvoľnením napätia má pre naše telo a myseľ blahodárne účinky.

Ak ste v saunovaní nováčik, alebo ste skúsenejší, nesmiete za žiadnu cenu podceniť svoje telo. Musíte ho počúvnuť a nepodceniť koľko času by ste v nej mali stráviť.

 • 7. Prispieva k lepšiemu spánku

Kvalitný, hlboký spánok je životne dôležitý pre optimálnu funkciu mozgu a duševné zdravie. Vyvážené saunovanie patrí k jedným zo spôsobov zlepšenia spánku. Upokojujúce teplo prenikajúce hlboko do našej pokožky pomáha vynikajúco uvoľniť telo. Najlepší účinok na spánok má saunovanie pred spaním.

 • 8. Znižuje únavu

V dnešnej dobe sa čím ďalej, tým viac stretávame s chronickou únavou. Chronická únava dokáže narušiť našu pamäť, koncentráciu, alebo kvalitný spánok, a preto, je kľúčovou zložkou pri podpore svalovej a nervovej funkcie zlepšená cirkulácia svalov a mozgu. Posilnením nášho imunitného systému v boji proti vírusom, baktériám a parazitom nám sauna pomôže zotaviť sa z chronickej únavy.

 •  9. Zníženie úzkosti a stresu

Cyklickým využívaním sauny nastáva zníženie hladiny kortizolu, hlavného stresového hormónu v tele, čo vedie k zmierneniu stresu, úzkosti a podporuje relaxáciu. Na upokojenie tela aj mysle je možné použiť rôzne esenciálne oleje do sauny.

 

NEVÝHODY:

Aj napriek všetkým spomínaným výhodám má sauna aj svoje nevýhody, ktoré by ste pred jej využívaním mali poznať a byť obozretní.

V saune môže dôjsť k popáleninám dôsledkom veľmi vysokej teploty kúpeľa alebo náhodného dotyku vane s horúcou vodou. Občas dochádza aj k dehydratácii ak neprijímate dostatočne veľa tekutín, taktiež horúce prostredie môže vyvolať pocit smädu. Pri pití vody, ktorá je tam k dispozícii, by ste však mali byť opatrní. Nemusí to byť čistá pitná voda a môže spôsobiť hnačkové ochorenie.

Ako sa zahreje celé telo, u mužov sa zahrejú aj semenníky. To môže znížiť počet spermií. Štúdie ukázali, že jediný kúpeľ v saune znižuje počet spermií, ktorý sa po piatich týždňoch vrátil do normálu. Aj keď je to reverzibilné, ale opakovaný pobyt v saune môže poškodiť plodnosť u mužov. Tehotné ženy by sa mali vyhýbať saune, pretože môže spôsobiť abnormality embrya alebo plodu.

Pri akomkoľvek zdravotnom stave, predovšetkým pri srdcových ochoreniach alebo chronických ochoreniach dýchacích ciest, je dôležité, aby ste využívanie sauny prekonzultovali so svojím zdravotným lekárom. Aj napriek mnohým zdravotným benefitom, ktoré sauna prináša, je potrebné dbať na všetky opatrenia, a nepoužívať saunu ako alternatívu k akejkoľvek štandardnej liečbe.

 

Infrasauny

Infrasauny sú v porovnaní s tradičnou saunou omnoho pohodlnejšie. Pri nižších teplotách dosiahnete za využívania energie infračerveného svetla rovnaké výsledky, než v tradičnej saune. Rozsah stupňov infrasauny sa pohybuje od 30 – 60 stupňov C, čo znamená, že v nej vďaka príjemnejšej teplote môžete zostať dlhšie oproti tradičnej saune. Je výbornou alternatívou suchej sauny, a teda prichádza s rovnakými benefitmi. Sú skvelé na rýchle vypracovanie intenzívneho potu a všetko toto potenie je skvelé pre vašu pokožku a detoxikáciu tela. Ak vás zaujíma tento typ sáun, pozrite si našu ponuku najobľúbenejších infrasáun.

 

                                                                      M-Spa - MO-EA4R - Infrasauna pre 4 osoby

Fínske sauny

Mnohým ľudom sa v nej dýcha ľahšie v porovnaní s parnou saunou. Suchý vzduch má nízku vlhkosť a nevisí ťažko vo vzduchu. V porovnaní s parnou miestnosťou je vzduch čistejší. Priemerná teplota suchej sauny je 80°. Ak hľadáte miesto na ohriatie fínska sauna je pre vás to pravé.  

 

                                                                             M-SPA - Suchá sauna s pecou EA3

Parné sauny

Parná sauna zabezpečí vysokú vlhkosť vzduchu, ktorá prospieva ľuďom s dýchacími problémami, vhodná aj pre tých, ktorí do klasickej fínskej sauny nemôžu. Jej kľúčovou výhodou je schopnosť zmierniť upchaté dýchacie cesty. Vďaka teplému vlhkému vzduchu pomáha pri bolesti dutín a hlavy spojenú s upchatými dutinami. Uprednostňujete vlhké parné teplo pred suchým teplom? V tom prípade je parná sauna pre vás to pravé. Parné miestnosti fungujú v porovnaní s bežnou saunou pri nižších teplotách, no napriek tomu, sa v nej kvôli vysokej vlhkosti mnohokrát cítia ešte teplejšie.

Medzi nevýhody parnej sauny je už pre viacerých spomínané ťažšie dýchanie. Zaparený vzduch môže spôsobiť aj predčasné opustenie sauny a nadýchanie sa čerstvého vzduchu. Vzduch v parnej saune je  priaznivejší aj pre prítomnosť mikróbov ako sú baktérie a tak sa prostredníctvom pary môžu vznášať vo vzduchu. Relatívna nízka teplota v parnej saune oproti Fínskej znamená, že nie sú zabité. Z toho dôvodu by ste mali byť opatrní pri zdieľaní miestnosti s inými ľuďmi, pretože môže dôjsť k vzájomnej kontaminácii.

 

                                                     M-SPA - Ľavá suchá sauna, parná miestnosť a sprchovací kút TRIO

Zhrnutie

Medzi najčastejšie dôvody využívania sauny patrí odbúravanie stresu, relaxácia a detoxikácia organizmu. Viaceré odborné články sa venujú aj mnohým iným zdravotným výhodám, ktoré poskytuje. Výskumy sú zamerané aj na priaznivé účinky pri podpore ľudí s akútnymi chronickými pľúcnymi ochoreniami. Je pravdou, že sauny poskytujú terapeutické výhody, avšak prinášajú aj riziká, ako je dehydratácia a zmeny krvného tlaku.

Viac informácii o tom aké otázky si treba položiť pred kúpou novej sauny nájdete v našom predchadzajúcom blogu.

Vyberte si zo širokej ponuky sáun a iných produktov do vašej kúpeľne v našom e-shope a doprajte svojmu telu oddych a príjemnú zdravotnú starostlivosť. V prípade záujmu o akékoľvek informácie alebo rady ohľadom výberu sauny nás neváhajte kontaktovať.

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach facebook a instagram a buďte informovaný o všetkých novinkách nášho e-shopu.  

 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Spolupracujeme s:
aquatek
arttec
besco
corsan
grohe
hydrosan
kerra
rea
massi
mereo
omnires
radaway
 

Na vašom názore záleží

Facebook

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

Pricemania.sk – Porovnanie cien

Platobné metódy: 

 apple pay  maestro  visa

Kontakt
Andrej Liktor - zákaznícky servis
Po - Pia: 8:00-16:00
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk